cine sunt gospodarii noștri?

kik a gazdáink?

< Vissza

Lengyel Csaba

Székelyhíd - borász

Cu suflet și respect față de natură – așa consideră Lengyel Csaba că trebuie cultivată vița-de-vie și făcut vinul. Viticultor din Săcueni, lucrează șase hectare pe dealurile Érmellék de peste cincisprezece ani. Continuă visul tatălui său, cu sprijinul familiei, pe plantații care includ și o vie de Fetească regală plantată acum șaizeci de ani. Deși mai angajează ajutoare ocazional, majoritatea muncii este făcută de familie.

Pe parcelele din jurul orașului cultivă soiuri roșii precum Fetească neagră, Merlot și Blaufränkisch, iar dintre cele albe: Fetească regală, Furmint, Muscat Ottonel, Muscat galben, Traminer, Chardonnay și Sauvignon blanc. Deși nu este producător certificat bio, evită folosirea excesivă a substanțelor chimice. Încearcă metode naturale și plănuiește testarea cultivării ecologice pe o suprafață mai mică.

În cramă, preferă metodele naturale: majoritatea vinurilor sunt nefiltrate și slab sulfitate. Printre specialități se numără vinul oranj sau un Furmint tip „aszú”, cu 30% struguri stafidiți. Soția i-a devenit parteneră de degustare, iar la o sticlă bună, discuțiile despre vin sunt mereu pline de voie bună.

Crama lor se află într-o pivniță nobiliară construită în 1709, aflată acum pe strada Sóskút din Săcueni. De trei ani este în proprietatea familiei, fiind renovată cu grijă, păstrându-i caracterul istoric. Cu o diferență de nivel de șase metri între spațiile de depozitare și maturare, temperatura constantă de 14°C o face ideală pentru păstrarea vinului.

Pasiunea pentru vin i-a fost transmisă de tatăl său, iar etichetele poartă amprenta acestei moșteniri: „48 78” – anul nașterii tatălui și al său. Vinurile sunt maturate în tancuri sau butoaie barrique și îmbuteliate în sticle cu filet sau, la seriile mici, cu dop de plută. Nu intenționează să își extindă producția, preferând să mențină calitatea printr-o dimensiune gestionabilă.

Szívvel és alázattal – így lehet csak igazán szőlőt művelni és bort készíteni, vallja Lengyel Csaba, a székelyhídi borász, aki hat hektáron gazdálkodik az Érmelléken. Több mint tizenöt éve foglalkozik szőlőtermesztéssel, borászként pedig nemcsak saját, hanem édesapja álmát is viszi tovább. A családi birtok parcellái közé tartozik egy hatvanéves királyleányka-ültetvény, de van három éve telepített, háromhektáros szőlőjük is. Csaba és családja igyekszik maga végezni a munkákat, csak ritkán kérnek külsős segítséget.

A székelyhídi dombokon fekvő parcellákon vörösbor alapjául szolgáló feketeleánykát, merlot-t és kékfrankost, fehérek közül királyleánykát, furmintot, ottonel muskotályt, sárga muskotályt, traminit, chardonnayt és sauvignon blanc-t termesztenek. Bár nem minősített biotermelő, Csaba kerüli a túlzott vegyszerhasználatot, a permetezéseket a gombabetegségek megelőzésére használja. Kísérletezik a bio szőlőtermesztéssel is, de egyelőre csak kisebb területen tervezi kipróbálni.

A borászatban a természetességre törekszik: boraik többsége szűretlen, minimálisan kénezett. Különlegességei közé tartozik a narancsbor, vagy a furmintból készült „aszús” bor, amelynek 30 százaléka aszú alapanyagból készült. Ezek mellett klasszikus tételeket is palackoz, mint a 2020-as traminer, amelynek seprőtartalma is extra krémességet ad. Feleségével ma már közös szenvedély a borkóstolás, a palackok körül gyakran alakul ki vidám „vitázás” a poharak tartalmáról.

Lengyel Csaba borászatának otthona egy 1709-ben épült, egykori grófi pince, amely három éve került a család birtokába. Az épületet önerőből újították fel, megőrizve annak eredeti karakterét. A pince kiváló mikroklímával rendelkezik: télen-nyáron 14 Celsius-fok van benne, a tároló- és érlelőterek között hatméteres szintkülönbséggel. A Sóskúti pincesoron található épület Székelyhíd legrégebbi pincéje, és a város több mint kétszáz pincéje közül is kiemelkedik.

A bor iránti szeretetet Csaba édesapjától örökölte. Már gyermekkorában bevonták a szőlő körüli munkákba, az évek során pedig egyre jobban elmélyült benne a borászat iránti szenvedély. Címkéin is megjelenik a családi örökség: a 48 78 felirat Csaba és édesapja születési évét rejti. A borokat tartályban és barrique hordókban érleli, a palackozásnál főként csavarzárt használ, de kisebb tételek parafadugót is kapnak. A borászat bővítését nem tervezi, jelenlegi méretét a minőség megőrzése érdekében tartja fenn.